مدیریت دارایی مشتریان


مدیریت دارایی مشتریان، یعنی اداره وجوه سرمایه‌گذاران توسط افراد حرفه‌ای؛ افرادی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری هستند ولی تخصص لازم یا زمان کافی برای اختصاص به این امر را ندارند، می‌توانند با سپردن سرمایه خود به دست افراد حرفه‌ای، از منافع بازار سرمایه بهره‌مند شوند.

مدیریت دارایی مشتریان، یکی از خدمات اصلی و برجسته گروه مالی نهایت‌نگر است که در قالب صندو‌ق‌های سرمایه‌گذاری یا تشکیل سبدهای اختصاصی برای سرمایه‌گذاران انجام می‌شود.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک
سبدگردانی اختصاصی

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک


صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، نهادی رسمی است که به منظور مدیریت وجوه سرمایه‌گذاران، با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، تاسیس و تحت نظارت آن فعالیت می‌نماید. سرمایه‌گذاران، با خرید/فروش واحدهای سرمایه‌گذاری در هر صندوق، قادر به سرمایه‌گذاری هستند. واحدهای سرمایه‌گذاری، بصورت روزانه و براساس ارزش دارایی موجود در هر صندوق محاسبه و اطلاع‌رسانی می‌شود.
از لحاظ نوع دارایی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دو گونه زیر تقسیم می‌شوند:
الف) صندوق با درآمد ثابت که طبق مجوز سازمان، فقط با سرمایه‌گذاری روی اوراق مشارکت فعالیت می‌کنند. این صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاران کم ریسک مناسب است.
ب) صندوق با درآمد متغیر که طبق ضوابط تایید شده از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار، برای سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، طراحی شده‌اند.

صندوق سرمایه‌گذاری چه مزایایی دارد؟

صندوق سرمایه‌گذاری توسط مدیران مورد اعتماد سازمان بورس و کارشناسان حرفه‌ای اداره می‌شوند. سرمایه‌گذارانی که دانش، تجربه یا زمان کافی برای مدیریت دارایی‌های خود ندارند، قادر هستند این امر را به مدیران صندوق واگذار نمایند.
این صندوق‌ها به منظور حداقل‌سازی ریسک و حداکثرسازی بازده، منابع خود را در حجم و ترکیبی مناسب از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند در صورتی‌که سرمایه‌گذاران عادی به دلیل محدودیت منابع، امکان انجام آن را ندارند.
صرفه‌جویی در هزینه‌های مدیریت دارایی، قابلیت نقدشوندگی بالا، فرایند بسیار آسان سرمایه‌گذاری، امکان سرمایه‌گذاری حتی با سرمایه اولیه اندک و در نهایت شفافیت و اطلاع‌رسانی دقیق وضعیت سرمایه‌گذاری، از دیگر مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک هستند.

آیا می‌توانم در صندوق، سرمایه‌گذاری کنم؟

بله! تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی به راحتی می‌توانند در این صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری کنند. در صورتی‌که از بازده ثابت پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری بدون ریسک در حساب بانکی یا موارد مشابه رضایت ندارید و حاضر به پذیرش ریسک برای رسیدن به بازده بیشتر هستید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک البرز و پویا گزینه‌های مناسبی برای شما هستند.

چگونه شروع کنم؟

برای سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، باید به یکی از شعب این صندوق‌ها مراجعه نمایید. در حال حاضر، دو صندوق سرمایه‌گذاری مشترک البرز و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پویا در گروه مالی نهایت‌نگر فعال هستند. برای مشاهده اطلاعات بیشتر و نحوه تماس به قسمت پایین مراجعه کنید.

سبدگردانی اختصاصی


سبدگردانی، مدیریت اختصاصی دارایی مشتری است که در قالب قراردادی مشخص و توسط متخصصان تایید شده از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار، صورت می‌گیرد.
به منظور تدوین برنامه عملیات سبدگردانی سرمایه‌گذار، اطلاعات مرتبط با وی شامل اهداف بازدهی، شرایط مالی، برنامه‌های آتی مالی و میزان ریسک‌پذیری را دریافت کرده و پس از بررسی و تحلیل این داده‌ها، رویکرد مناسب برای مدیریت دارایی سرمایه‌گذار تبیین می‌شود.
نکته قابل اشاره این‌که عملیات سبدگردانی در قالب کد معاملاتی جداگانه‌ای برای سرمایه‌گذار انجام می‌گردد و به همین خاطر، عملیات سبدگردانی، تداخلی با فعالیت‌های سرمایه‌گذاری خود فرد نخواهد داشت.

سبدگردانی اختصاصی چه مزایایی دارد؟

بارزترین ویژگی سبدگردانی اختصاصی، مدیریت حرفه‌ای آن است تا راهکاری موثر برای سرمایه‌گذارانی باشد که دانش، تجربه یا زمان کافی برای مدیریت دارایی خود ندارند. مدیریت دارایی در سبدگردانی متناسب با روحیات، اطلاعات و شرایط خاص هر سرمایه‌گذار، صورت می‌گیرد و همین امر نقطه تمایز آن با صندوق سرمایه‌گذاری می‌باشد.
در صورت انعقاد قرارداد سبدگردانی، مسئولیت پیگیری امور دارایی خریداری شده، همچون دریافت سود سهام، شرکت در مجامع، پیگیری موضوعات افزایش سرمایه و نظایر آنها با سبدگردان خواهد بود.

آیا می‌توانم از خدمات سبدگردانی استفاده کنم؟

در صورتی‌که مبلغی بیش از 500 میلیون ریال برای سرمایه‌گذاری مد نظر دارید، می‌توانید با عقد قرارداد سبدگردانی، مدیریت سرمایه خود را به گروه مالی نهایت‌نگر بسپارید و از خدمات حرفه‌ای آن استفاده کنید.

چگونه شروع کنم؟

برای استفاده از خدمات سبدگردانی گروه مالی نهایت‌نگر، نیاز به مراجعه حضوری و عقد قرارداد دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 84452221-021 تماس بگیرید.

اشخاص ناظر بر عملیات مدیریت دارایی


 
سازمان بورس و اوراق بهادار
به عنوان ناظر عالی، به منظور حصول اطمینان از رعایت قوانین و مقررات مربوط به مدیریت دارایی و انطباق عملکرد مدیریت دارایی با قرارداد منعقده، به‌صورت ادواری بر عملیات مدیریت دارایی نظارت می‌کند.
 
امین
ناظری است که با بررسی‌های مستمر خود، از رعایت قوانین و مقررات مربوط به فعالیت مدیریت دارایی و انطباق عملکرد آن با قراردادهای منعقده اطمینان حاصل کرده و در صورت مشاهده موارد نقض، ضمن تذکر به مجری، آن را به سازمان اعلان می‌نماید.
 
حسابرس
نقش اصلی حسابرس این است که با بررسی اطلاعات، مستندات و شواهد لازم، نسبت به صحت عملیات مدیریت دارایی که توسط گزارشات مربوطه ارایه می‌شود، اطمینان حاصل نماید.
بلی
خیر